Return to site

Voda nad zlato?

 

 

 

 

· Pitná voda,Čištění odpadní vody,Životní prostředí,Podzemní voda

V ČR průměrný občan spotřebuje denně až 150 litrů pitné vody, v nejchudších částech světa se lidé musí spokojit pouze s 8 až 10 litry na den

Průměrný občan ČR spotřebuje denně kolem 120 až 150 litrů pitné vody. Ve čtyřčlenné domácnosti tak proteče denně do odpadu 480 až 600 litrů denně, což je při ceně vodného zhruba 80-ti korun za kubík 38 až 48 korun denně, ročně potom 14 až 17,5 tisíc korun. Podle statistik dosáhla spotřeba vody v naší zemi svého maxima kolem roku 1965, kdy každý občan vyčerpal až 300 litrů vody za den. Od té doby jsme se značně uskromnili, především kvůli neustále narůstající ceně vody.

Více než 15% lidí na Zemi nemá přístup k nezávadné pitné vodě

Voda je velmi cenná surovina. Vše, co žije, potřebuje k životu vodu. Se zvyšující lidskou populací se zvyšuje spotřeba vody; ale voda není neomezená surovina. Tudíž úspornější spotřeba vody by nás neměla zajímat jen a pouze z ekonomických důvodů. Racionální využití vody je také záležitost ekologická a etická, protože až 15 % světové populace nemá dostatečný přístup k pitné vodě. Mimochodem, dostatečný přístup k pitné vodě se definuje jako dostupnost nejméně 20 litrů vody pro osobu na den, přičemž zdroj je vzdálený maximálně 1 km od místa bydliště. Trochu něco jiného, než na co jsme zvyklí, nemyslíte?

Šetřit každodenní spotřebu pitné vody v domácnosti je tak jednoduché

Nikdo se nemůže dostat na nulovou spotřebu vody. Vezměme si však hlavní viníky naší spotřeby. Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu, následuje toaleta, praní a úklid a končíme mytím nádobí a přípravou jídla. Avšak u mnohých z nás vysokou spotřebu vody způsobují snadno ovlivnitelné faktory, jako jsou netěsnosti, jiné úniky vody a především naše každodenní pohodlí a zaběhnuté zlozvyky.

  • Osobní hygiena – vana nebo sprcha?

Na každodenní hygienu je jednoznačně úspornější sprchování než koupání ve vaně. Při dvouminutové sprše, která k běžné hygieně stačí, je spotřeba třetinová oproti koupání. Takže i když zůstaneme pod sprchou čtyři minuty, stále se to vyplatí. Na trhu jsou také k dostání speciální sprchové hlavice s dešťovým efektem, které jsou schopné ušetřit dalších 10% vody. Také při koupi vany je dobré volit raději vanu střední velikosti než velkou. Velká vana může mít objem až 300 litrů, naopak vana střední velikosti až o 100 litrů méně. A to už je na účtu za vodu znát.

  • Čištění zubů

Máte nepřetržitě puštěnou vodu při ústní hygieně? Tento zlozvyk bohužel mají mnozí z nás. Při čištění zubů většina z nás nechává vodu téct celé dvě minuty - a ti poctivější i déle. Je to naprosto zbytečné a při jednom čištění tak pustíme zbytečně do odpadu dalších 20 litrů vody.

  • Úsporné baterie

Pokud doma máte běžnou pákovou baterii, proteče tudy za minutu 15 litrů vody. Proto je lepší při volbě baterie zvolit armaturu s brzdou nebo stopkou, které Vám sníží průtok za minutu zhruba na polovinu. Několik desítek litrů vody denně dokážou ušetřit také termostatické baterie. U nich si lze nastavit teplotu vody, bez toho aniž bychom ji pouštěli. Slouží tomu na baterii nakreslená ryska a u ní hodnota 38 stupňů, která je ideální na sprchování i koupání. Právě při tom, kdy se snažíme nastavit správný poměr teplé a studené vody, nám zpravidla odteče do odpadu bez jakéhokoli využití 10 až 20 litrů vody.

  • Splachování toalety

Úsporný splachovací systém, který umožní splachovat menší či větší množství vody by měl být samozřejmostí každé toalety. Pokud tento šetrný systém ještě nemáte, neváhejte ho nainstalovat co nejdříve. Nakonec proč nespláchnout toaletu vodou použitou např. pro úklid domácnosti?

  • Pisoár v domácnosti – ano nebo ne?

Zhruba 30 až 40 procent z celkové spotřeby vody připadne na splachování záchodu. Na jedno spláchnutí spotřebuje maximálně 2 litry vody, tudíž v rodinách, kde převažují muži, se stoprocentně vyplatí.

  • Kapající kohoutek a protékající záchod

Kapání i protékání může v účtech za vodu nadělat pěknou paseku. Podle Pražských vodovodů a kanalizací při slabě kapajícím kohoutku přijde nazmar 24 litrů vody za den. Za rok to udělá 8,8 kubíku vody a ztrátu 730 korun (částka odpovídá cenám v Praze). Když kohoutek kape silně, jsou ztráty samozřejmě vyšší: 54 litrů za den, 19,7 kubíku vody za rok a 1682 korun. Daleko víc vody a také peněz může spolknout silně protékající WC – konkrétně tisíc až dva tisíce litrů za den. Pokud byste záchod nechali protékat celý rok, přijdete o 365 až 730 kubíků vody za rok a při pražských cenách o 31 178 až 62 356 korun. Zanedbání pravidelné údržby jsou takříkajíc peníze spláchnuté do kanálu.

  • Šetrné pračky

Staré pračky spotřebují na jedno praní až 100 litrů vody bez ohledu na to, zda ji máte plnou nebo perete pouze tři košile. Naopak nové pračky mají spotřebu kolem 40 litrů vody. Mnohé z nich jsou totiž vybavené takzvanou automatikou, která si prádlo zváží a sama pozná, zda je pračka plná, nebo v ní máme opět jen ty tři košile. A tomu přizpůsobí i množství vody, kterou do bubnu napustí.

  • Mytí nádobí

Mnozí z nás odmítají pohodlný způsob mytí nádobí a nechtějí si domů pořídit myčku právě kvůli zbytečnému plýtvání vody. Ale ve skutečnosti, opak je pravdou! Na mytí 12 sad nádobí, což je náplň jedné myčky, spotřebujeme ve dřezu až 80 litrů vody, naopak myčka si vystačí s 10 až 15 litry. Navíc díky teplotě vody při mytí je nádobí z myčky mnohem hygieničtější. Pozor ale na jedno, naopak od moderní pračky, myčka vždy spotřebuje stejné množství vody, bez ohledu, zda je plná nebo poloprázdná.

  • Vaření a pití

Pitná voda z kohoutku je dnes dobrá i kvalitní. Pokud je nám nepříjemný zbytek chloru, necháme jednoduše vodu odstát. Není nutné nosit domů litry balené vody a navíc tím snížíme množství plastového odpadu. A samozřejmě je voda z vodovodu levnější, jeden litr kohoutkové vody Vás vyjde na zhruba 8 haléřů. Pokud používáme vodu z vlastní studny a nejsme si jisti její kvalitou, můžeme si nechat udělat rozbor. Pro mytí ovoce a zeleniny raději napustíme vodu do dřezu, než je mýt pod vodou tekoucí. Mražené potraviny je lepší rozmrazit přes noc v lednici, než druhý den pod množstvím teplé vody. Dalším klasickým příkladem snad každé domácnosti je plýtvání vody z varné konvice. Kolik z Vás několikrát denně vylije převařenou vodu z varné konvice a napustí čerstvou před každým použitím? Převařenou odstátou vodu přece můžete využít např. na vaření, či úklid.

  • Využití dešťové nebo šedé vody

Máte-li zahradu, používejte na zavlažování dešťovou vodu zachycenou do sudů. Zalévejte zahradu ráno nebo večer, zabráníte tak vypařování vody. Stát také přispívá na pořízení nádrže na zachytávání dešťové vody nebo systémy, které umožňují splachovat WC už použitou (šedou) vodou, například ze sprchy. Dotace je určená zejména pro vlastníky rodinných a bytových domů.

Změna každodenních zlozvyků bude šetřit Vaše finance a především naší planetu

I když podle celosvětových statistik se Česká republika řadí mezi země s nižší spotřebou vody, nesplachujte své peníze do kanálu a změňte své každodenní zlozvyky, ušetří Vám tisíce korun ročně. Snažte se být šetrní a nesplachujte své peníze do kanálu. Nejenom, že budete šetřit Vaše finance, ale také naší planetu a sladkovodní zdroje pro naše další pokolení!

Voda nad zlato?

Brzy to bohužel bude realita. V roce 2075 budou podle hydrologů možná velké části ČR bez řek a z vody se stane drahocenná surovina.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK